Broker
NaslovnaBlog
Graditi ili kupiti kuću u Hrvatskoj – što je isplativije?

18. tra 2025.

Graditi ili kupiti kuću u Hrvatskoj – što je isplativije?

Avatar

Zorana Barada

Poslovna tajnica

Prilikom sanjarenja i planiranja gradnje doma iz snova, kuće za odmor ili kuće za iznajmljivanje, jedno od prvih pitanja koje nam se nameće jest: je li isplativije kupiti ili graditi kuću? Odnosno, koliko vremena možemo uštedjeti ako kupimo već izgrađenu kuću, ili koliko novaca možemo uštedjeti ako se odlučimo za vlastitu gradnju?

Build or buy a house in Croatia - What is more profitable

U ovom članku sagledat ćemo problem iz svih kutova i pokušati odgovoriti na pitanje što je isplativije – i financijski i vremenski.

Prednosti i nedostaci gradnje kuće u Hrvatskoj

Jedna od najvećih prednosti, odlučimo li se za gradnju kuće, je potpuna kontrola nad cijelim procesom. Naša sloboda da biramo materijale, dizajn i raspored prostorija omogućava nam stvaranje prostora koji je u potpunosti prilagođen našim željama, potrebama i mašti. 

To je privilegija koju kupnja gotove kuće ne nudi – nema prilike za personalizaciju i kreativne slobode. Uz to, možemo investirati u najnoviju tehnologiju pri opremanju kuće, što doprinosi energetskoj efikasnosti i modernom izgledu. Također, novogradnja često ne zahtijeva popravke ili ulaganja koja su česta kod kupovine starijih kuća.

Još jedna prednost je da novoizgrađene kuće obično postižu bolju tržišnu vrijednost u odnosu na one koje su već mijenjale vlasnike.

Međutim, investiranje u izgradnju kuće nosi i određene nedostatke. Prvo, tu su značajni financijski i vremenski troškovi. Financijski se odnose na troškove za kupnju zemljišta, građevinski materijal, izradu dokumentacije, financiranje radne snage, angažiranje arhitekata i projektanata, opremanje interijera te nepredviđeni troškovi koji se mogu pojaviti tijekom gradnje.

Puno više vremena potrebno je da se uselimo u kuću koju gradimo, u usporedbi s kupnjom gotovog objekta. Gradnja zahtijeva stalno donošenje odluka, procjena i koordinaciju raznih faza projekta.

Za one koji su spremni uložiti vlastiti rad, gradnja kuće može biti izuzetno isplativa investicija, jer omogućuje dodatne uštede i osobno zadovoljstvo u procesu stvaranja svog idealnog prostora.

Prednosti i nedostaci kupnje kuće u Hrvatskoj

Advantages and disadvantages of buying a house in Croatia

Možemo reći da su nedostaci pri gradnji kuće često prednosti kod kupnje već izgrađene i obrnuto. Jedna od najvećih prednosti kupnje kuće je ušteda vremena – ne moramo čekati da se kuća završi kako bismo se uselili.

Prilikom kupnje kuće također imamo mogućnost pregovaranja o cijeni, čime možemo smanjiti troškove. Kupnjom gotove nekretnine dobivamo odmah useljiv prostor u etabliranom okruženju. Ako se odlučimo za stariju kuću, uz nju ćemo dobiti i komadić povijesti, priču koja je urezana u zidovima.

Budući da nema potrebe za gradnjom i brige oko birokracije i papirologije, cijeli proces je znatno jednostavniji, uz manje stresa.

Međutim, kupnja već izgrađene nekretnine može zahtijevati ulaganja u popravke i renovacije. Također, često smo ograničeni u mogućnostima promjena, primjerice ako nam se ne sviđa raspored prostorija ili veličina prostora.

Ako kuća dolazi s opremom, postoji rizik da namještaj bude dotrajao ili polovnog kvaliteta, što također može predstavljati dodatni trošak za renoviranje ili zamjenu.

Usporedba troškova – što je financijski isplativije

Kada uspoređujemo cijenu metra kvadratnog kupljene i kuće koju planiramo izgraditi, svakako trebamo uzeti u obzir da se nalaze na istom području jer će često kuće u predgrađu biti jeftinije od onih u centru grada.

Više faktora utječe na cijenu izgrađene i gradnje kuće. Kod kupnje kuće, unaprijed nam je poznata kompletna cijena pa ne moramo posebno plaćati zemljište, dozvole, radnike, materijal i ostalo. Također, cijenu pod kojom se kuća prodaje, možemo ispregovarati i spustiti je. 

Izgradnja kuće, isprva, djeluje financijski isplativije jer, za razliku od gotove kuće, imamo kontrolu nad procesom izgradnje odnosno nad troškovima. Uštedjeti možemo na jeftinijim materijalima a također, ako sami možemo odraditi dio radova.

Odgovor na pitanje što je isplativije nije jednostavan i može varirati od neznatne do značajne razlike, ovisno o tome na čemu smo spremni uštedjeti. Svakako, prije ove odluke, prednosti i mane jednog i drugog pristupa treba staviti na papir jer tada ćemo imati jasniju sliku što će nam pomoći kod donošenja odluke.

Vrijeme i trud – koliko traje svaki proces

Time and effort - How long each process takes

Kada uspoređujemo koliko vremena i truda je potrebno uložiti u gradnju a koliko u kupnju kuće, kao i kod usporedbe troškova, možemo zaključiti da nema egzaktnog odgovora te da svaki slučaj trebamo sagledati individualno.

Prema nekim procjenama, za izgradnju kuće, od idejnog projekta do useljenja potrebno je između šest mjeseci i dvije godine. Hoće li trajati duže ili kraće, ovisi o konfiguraciji terena, vremenskim uvjetima, našim financijama i ostalim faktorima koje ne možemo predvidjeti.

Dio vremena otpast će na pripremu papirologije i ishodovanje građevinske dozvole što ovisi o područnom uredu, geodetu, arhitektu, statičaru te o nama samima. Ova faza može potrajati do nekoliko mjeseci.

Sama izgradnja može potrajati šest do sedam mjeseci. Kuća tada već može biti useljiva, unatoč tome što neki završni detalji još nisu gotovi.

Odlučimo li se za izgradnju montažne kuće, period “od ideje do useljenja”, bit će nešto kraći iako ne toliko kratak kao što mislimo. Taj period obuhvaća razdoblje od pet mjeseci za djelomično dovršen projekt ili oko jedanaest za “ključ u ruke”.

Kod kupnje kuće, nameću se druga pitanja. Previše ili premalo izbora, odnosno potraga za idealnom nekretninom, može oduzeti dosta vremena.

Ako imamo toliko sreće, pa odmah nađemo kuću iz snova, koja odgovara svim našim kriterijima, uštedjet ćemo na vremenu. Ušteda vremena ovisi o našim kriterijima, stanju na tržištu, faktoru sreće ali i agentu za nekretnine.

Uz vrsnog agenta za nekretnine, onog koji poznaje tržište, proces potrage za idealnom kućom stajat će nas manje truda, vremena i stresa.

Procjenjuje se da za kupnju kuće prosječno treba oko četiri tjedna, ako se ne kupuje na kredit. U slučaju kupnje kuće uz pomoć kredita, proces može trajati nešto duže jer banka može tražiti procjenu nekretnine.

Uzimajući u obzir grubi prosjek za oba procesa, može se okvirno reći da izgradnja kuće traje između šest mjeseci i dvije godine, dok kupnja kuće obično traje između jednog i tri mjeseca.

Koja je opcija bolja za investitore?

Which option is better for investors

Koja je opcija bolja za investitore još je jedno od onih pitanja na koje je odgovor – ovisi o više faktora.

Izgradnja kuće, iako omogućuje veću slobodu i bolju kontrolu nad procesom, zahtijeva i značajnije vremensko ulaganje. Kod prodaje novoizgrađene kuće, prodajna cijena nerijetko premašuje ukupne troškove ulaganja, no sam proces gradnje je složen. Sastoji se od više faza koje se lako mogu oteti kontroli, što može dovesti do dodatnih troškova i produljenja rokova.

Kupnja gotove kuće, iako donosi manju mogućnost prilagodbe, često omogućuje brži povrat uloženog – bilo kroz preprodaju, bilo kroz najam.

Budući da ne postoji univerzalan odgovor na ovo pitanje, investitori bi mogli razmotriti i treću opciju – kupnju kuće ili projekta za adaptaciju. Ovakva investicija često predstavlja najbolji kompromis jer spaja prednosti obje prethodne opcije.

Zaključak

Na pitanje je li isplativije graditi ili kupiti kuću ne postoji univerzalan odgovor – sve ovisi o individualnim okolnostima, prioritetima i ciljevima investitora. Gradnja nudi veću slobodu, bolju kontrolu troškova i dugoročno potencijalno veću vrijednost, ali traži više vremena, angažmana i strpljenja.

Kupnja kuće je jednostavnija i brža opcija, no često uz manje prostora za prilagodbu i dodatne troškove renovacije. Za one koji traže ravnotežu između ta dva svijeta, kupnja kuće za adaptaciju može biti najisplativije rješenje.

Ključ je u dobroj procjeni vlastitih mogućnosti, tržišnih uvjeta i dugoročnih planova.

Podijeli sa

Zorana Barada
Zorana Barada

Poslovna tajnica

Zorana je predana i marljiva osoba poznata po snažnom osjećaju odgovornosti i točnosti. Prava radoholičarka, dosljedno teži izvrsnosti zadržavajući toplo, empatično i pristupačno ponašanje. Uvijek željna pomoći i podrške svojim kolegama, iznimno je cijenjena zbog svoje ljubaznosti i suradljivosti. Izvan posla, ima duboku strast prema književnosti i uživa u dugim šetnjama, koje joj pomažu da ostane prizemljena i nadahnuta.

Želiš nas kontaktirati? Pošalji nam poruku i javit ćemo ti se uskoro.

Kontakt